Jak oszukują „na KGHM”?

Na Facebooku

Nowe fałszywe reklamy z opisem rzekomej oferty oraz zdjęciem zachęcającym do inwestycji.

Zamieszczane przez profile posługujące się w nazwie zwrotami takimi jak np. „Dochody dla Polaków” i używające bezprawnie zdjęć lub logo spółki.

Fałszywe ankiety konkursowe z nagrodą

Fałszywa ankieta konkursowa z prośbą o wysłanie do znajomych Messengerem albo WhatsAppem z rzekomą nagrodą pieniężną.

Fałszywe reklamy na Youtube

Wideo-reklamy inwestycji z linkiem prowadzącym do stron wyłudzających dane osobowe i pieniądze.

Filmy pokazują się podczas oglądania materiałów na Youtube jako krótkie reklamy z przyciskiem przekierowującym do strony służącej do wyłudzeń.

Fałszywe „strony KGHM”

Strony o dziwnych adresach www wykorzystujące logo, zdjęcia, filmy i wizerunek spółki oraz prezesa zarządu KGHM z formularzem do wyłudzania danych osobowych.

Do stron prowadzą fałszywe reklamy w Google, na Facebooku czy Youtube.

W wyszukiwarce Google

Reklamy z linkami prowadzącymi do podejrzanych stron pojawiające się w wynikach wyszukiwania na pierwszej stronie Google.

Linki pojawiają się często po wpisaniu słów kluczowych i fraz jak np. „inwestycje w kghm”, „inwestycje w złoto”, itp.

Fałszywe filmy na Youtube

Filmy o rzekomych inwestycjach osadzone na podejrzanych profilach na Youtube.

Pojawiają się, gdy szukamy filmów o KGHM na Youtube. Są też wykorzystywane przez oszustów do osadzania takich filmów na fałszywych stronach www.

Ostrzeżenie!

KGHM Polska Miedź S.A. ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, które bezprawnie wykorzystują wizerunek firmy i namawiają do podejrzanych inwestycji lub konkursów z rzekomymi nagrodami. Może to być próba wyłudzenia oszczędności lub danych osobowych. Spółka nie prowadzi aktualnie żadnego programu inwestycji w złoto, srebro czy miedź, skierowanego do klientów detalicznych i inwestorów indywidualnych jak również ankiet konkursowych z wygranymi pieniężnymi. KGHM bezpośrednio nie wysyła też do klientów żadnych maili promujących inwestycje w instrumenty finansowe z potencjalnie wysokimi zyskami.

Apelujemy o ostrożność i nieotwieranie linków z podejrzanymi adresami internetowymi. Wszelkie informacje na temat działalności KGHM można znaleźć na naszej oficjalnej witrynie firmowej.

W związku z próbami podszywania się pod KGHM wszczęliśmy już odpowiednie procedury bezpieczeństwa oraz zgłosiliśmy sprawę do instytucji, które zajmują się ściganiem tego typu przestępstw.

Jak się chronić?

  1. Dokładnie przeczytaj lub obejrzyj treść fałszywych stron, reklam i filmów
  2. Zwróć uwagę na charakterystyczną - z błędami - pisownię lub głos lektora
  3. Nie klikaj w podejrzane linki, których autentyczności nie możesz zweryfikować na naszej oficjalnej witrynie firmowej www.kghm.com
  4. Nie wypełniaj żadnych formularzy i nie podawaj swoich danych osobowych
  5. Zgłoś nam próbę oszustwa „na KGHM”
  6. Jeśli zostałeś oszukany, zgłoś sprawę na policję

Jak zgłosić próbę oszustwa „na KGHM”?

Napisz do nas: scam@kghm.com. Podaj adresy fałszywych stron, reklam lub filmów, wyślij nam screeny. Zrobimy wszystko, żeby zablokować fałszywe oferty. Jeśli zostałeś oszukany zgłoś sprawę na policję.